Prawo jazdy to jedna z najbardziej przydatnych umiejętności w dzisiejszych czasach, a sam kurs na prawo jazdy to marzenie wielu młodych osób. Jak jednak wygląda taki kurs? A jak wygląda egzamin? Podpowiadamy, co należy zrobić, aby zrobić prawo jazdy w 2022 roku.
Z danych bazy CEPiK wynika, że już ponad 22 mln Polaków ma prawo jazdy. Pierwszym krokiem do jazdy samochodem jest jednak kurs. Jak wygląda taki kurs oraz egzaminy?
Zanim rozpoczniesz kurs na prawo jazdy, warto wiedzieć, czego możesz się spodziewać. Jak więc wygląda kurs, który umożliwi Ci jazdę samochodem? Przede wszystkim jest on podzielony na dwie podstawowe części – teoretyczną i praktyczną.
Każdy kurs na prawo jazdy rozpoczyna się częścią teoretyczną. W przypadku kursu na prawo jazdy kategorii B teoria trwa 30 godzin. Podczas części teoretycznej poznasz wszystkie podstawowe zagadnienia związane z ruchem drogowym, nauczysz się przepisów obowiązujących na drogach, poznasz najważniejsze zagadnienia dotyczące samego samochodu, w tym poszczególne rodzaje świateł oraz dowiesz się, jak sprawdzać płyny eksploatacyjne. Kurs teoretyczny obejmuje również pełny kurs pierwszej pomocy.
Kiedy ukończysz już 30 godzin kursu teoretycznego, przychodzi czas na praktykę – ona również trwa 30 godzin. Najczęściej w szkołach jazdy praktykuje się 15 spotkań po 2 godziny. Podczas kursu praktycznego będziesz jeździć samochodem w towarzystwie instruktora i przetestujesz swoją wiedzę teoretyczną, jeżdżąc po mieście, drogach poza miastem, drogach szybkiego ruchu, autostradach oraz po placu manewrowym. Zazwyczaj pierwsza lekcja praktyczna odbywa się właśnie na placu manewrowym, gdzie nauczysz się zmiany biegów oraz obsługi kierownicy.
Jeśli Twoim marzeniem jest zrobienie prawa jazdy, to szkoła jazdy Warszawa pomoże Ci je spełnić!
Sam kurs na prawo jazdy to jeszcze nie koniec – jeśli chcesz być kierowcą, musisz także zdać egzamin. Egzaminy na prawo jazdy dzielą się na teoretyczne i praktyczne oraz na wewnętrzne i zewnętrzne. Koniec końców, aby otrzymać prawo jazdy, musisz zdać cztery egzaminy.
W pierwszej kolejności podchodzi się do egzaminu wewnętrznego, czyli takiego, który odbywa się w Twoim OSK. Najpierw na przeznaczonej do tego platformie rozwiązujesz egzamin teoretyczny, a następnie zdajesz egzamin praktyczny – w tym przypadku to instruktor, z którym przejeździłeś najwięcej godzin, jest Twoim egzaminatorem. Egzaminy wewnętrzne mają za zadanie dodatkowo przygotować Cię do egzaminu zewnętrznego.
Egzamin zewnętrzny zdajesz natomiast w WORDzie, czyli Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Tutaj również podchodzisz do egzaminu teoretycznego i praktycznego. Pamiętaj, że podczas egzaminu praktycznego musisz wykazać się umiejętnościami zarówno na placu manewrowym (jazda po łuku oraz podjazd), jak i w mieście.
Kiedy zdasz wszystkie te egzaminy, a następnie dostaniesz prawo jazdy do ręki, będziesz pełnoprawnym kierowcą.
Fot.: GAZeLka