Formalności związane ze sprzedażą auta

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

W życiu każdego kierowcy przychodzi moment, kiedy musi sprzedać swoje ukochane auto. Nie jest to wcale łatwe zadanie, często wiąże się ze skomplikowanymi procedurami i kompletowaniem dokumentacji. Dodatkowo przy sprzedaży należy załatwić sprawy urzędowe dotyczące pojazdu i właściciela oraz podatków. Zwłaszcza za pierwszym razem może to być bardzo stresujący i zagmatwany proces, dlatego podpowiadamy, jakie formalności dopełnić przy sprzedaży auta. 

Dokumentacja potrzebna przy sprzedaży auta

Przy przekazaniu pojazdu nowemu właścicielowi, musisz to zrobić wraz z kompletem dokumentów – kartą pojazdu, dowodem rejestracyjnym, książeczką ubezpieczeniową i jeszcze kilkoma innymi istotnymi papierami. Jeśli kupcem jest skup samochodów, możesz śmiało zapytać ich o potrzebne dokumenty, a pracownicy podpowiedzą Ci, co przygotować. Również, jeśli ktoś hurtowo skupuje auta, będzie wiedział, jak powinieneś się przygotować do sprzedaży. Jeżeli jednak sprzedajesz samochód osobie prywatnej, samodzielnie dowiedz się, jak powinien wyglądać komplet dokumentów i dopilnuj formalności. Pytania do prywatnego kupca mogą podważyć Twoją wiarygodność, jako sprzedawcy.

Osoba prywatna czy skup?

Przed sprzedażą warto zastanowić się, w jaki sposób i komu chcesz sprzedać swój samochód. Większość osób decyduje się na przekazanie auta osobie prywatnej. Zazwyczaj kierowcy stawiają na sprzedaż komuś z najbliższego otoczenia – rodzinie lub znajomym. Jeśli nikt bliski nie chce aktualnie kupić auta, możesz wystawić je na portalu aukcyjnym. Wiele stron internetowych pozwala na darmowe zakładanie ogłoszeń i sprzedaż samochodów i nie tylko, za ich pośrednictwem.

Z kolei jeśli wiesz, że Twój samochód jest już wiekowy, po przejściach i może mieć problemy ze znalezieniem nowego domu, możesz postawić na skup aut Szczecin, Wrocław, Poznań, Warszawa czy Kraków obfitują w skupy, które przyjmują pojazdy niezależnie od ich stanu. Możesz tam oddać auto powypadkowe lub nawet niesprawne, a skup na pewno zrobi z niego użytek.

Umowa sprzedaży auta

Nie musisz samodzielnie przygotowywać i spisywać umowy sprzedaży samochodu. Gotowe wzory umowy z powodzeniem znajdziesz w Internecie. Zwróć jednak uwagę, aby dokument ten zawierał najważniejsze elementy. Są to na przykład:

  • data i miejsce zawarcia umowy,
  • dokładne dane identyfikacyjne obu stron transakcji (imię i nazwisko, adres zamieszkania, PESEL, numer dowodu osobistego),
  • precyzyjny opis przedmiotu transakcji (samochodu),  w tym: marka, model, rok produkcji, numer nadwozia, numer rejestracyjny, numer karty pojazdu, aktualny przebieg, kolor,
  • cena, za jaką pojazd zostanie sprzedany,
  • data przekazania pojazdu kupującemu,
  • oświadczenie kupującego, że zna stan techniczny pojazdu i nie ma co do niego zastrzeżeń.

Umowa powinna zostać opatrzona odręcznym podpisem przez każdą ze stron. Warto też zamieścić w umowie jasny zapis, że sprzedający otrzymał zapłatę, a kupującemu został wydany przedmiot umowy, czyli samochód.

Fot.: Severin Demchuk/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*