Planujesz kupić samochód elektryczny? Sprawdź, co warto o nim wiedzieć

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne, ponieważ nie emitują dwutlenku węgla, ani innych zanieczyszczeń powietrza. Dlaczego warto zainwestować w taki pojazd? W tym artykule omówiliśmy zalety samochodów elektrycznych.

Pojazdy przyszłości

Samochody elektryczne, jak sama nazwa wskazuje, zasilane są prądem. Taki pojazd ma jeden lub więcej silników elektrycznych, zasilanych bateriami i może być ładowany w domu lub w przeznaczonych do tego miejscach (np. na parkingach, na stacjach paliw).

Istnieją również samochody hybrydowe, które mają silnik zarówno elektryczny, jak i spalinowy. Spotkać można także hybrydy akumulatorowe (lub plug-in), które można ładować jak samochód elektryczny.

Niezawodna technologia, która zapewnia oszczędności

Przejechanie 100 kilometrów samochodem elektrycznym kosztuje średnio 8 zł (koszt energii elektrycznej potrzebnej do przejechania takiej odległości). Natomiast aby przejechać 100 kilometrów autem z silnikiem Diesla, trzeba liczyć się z kosztem 50 zł. Cena za paliwo będzie jeszcze większa (60 zł lub więcej) w przypadku pojazdu benzynowego.

Osoby mające możliwość domowego ładowania pojazdu elektrycznego, które używają go głównie do małych codziennych podróży, mogą cieszyć się nieograniczonym dostępem do energii dla swojego auta. Podłączenie go do źródła prądu zajmie tylko kilkanaście sekund!

Warto także wspomnieć, że w pojeździe elektrycznym ilość części podlegających regularnej wymianie jest ograniczona. Dzięki mniejszej liczbie ruchomych części silnik elektryczny może bezawaryjnie przejechać setki tysięcy kilometrów. Co więcej, taki pojazd wydajniej zarządza akumulatorem, a jego ogólna niezawodność jest nieporównywalna z modelami wykorzystującymi paliwo. Dzięki tym zaletom, użytkownicy samochodów elektrycznych mogą sporo zaoszczędzić.

Cicha praca

Dla melomanów cicha praca samochodu elektrycznego przekłada się na większą przyjemność ze słuchania ulubionych utworów muzycznych. Jest to jednak tylko szczegół w kontekście ogólnego komfortu jazdy, który zapewnia idealna cisza panująca w kabinie. Sprzyja ona dyskusjom, a także zapewnia komfortowe warunki jazdy, które znacznie mniej męczą niż podróż klasycznym samochodem. Brak konwencjonalnej skrzyni biegów eliminuje konieczność zwracania uwagi na obroty silnika przy zmianie biegów. Może to być początkowo mylące, jednak jest to kolejna zaleta związana z użytkowaniem auta elektrycznego.

Wpływ na środowisko

Ogólnie rzecz biorąc, wpływ pojazdów elektrycznych na środowisko jest znacznie mniejszy niż samochodów klasycznych. Zależy to jednak od łańcucha dostaw surowców, produkcji komponentów pojazdu, źródła energii elektrycznej do ładowania, użytkowania pojazdu, a także jego recyklingu po zakończeniu okresu użytkowania.

Można jednak śmiało stwierdzić, że samochód elektryczny podczas przejazdów nie emituje zanieczyszczeń chemicznych ani CO2.

Przykłady najlepszych samochodów elektrycznych na świecie

Poniżej przedstawiliśmy kilka najlepszych samochodów elektrycznych.

Tesla Model S – zasięg tego samochodu to aż 593 km!

Model S marki Tesla jest w pełni elektrycznym, pełnowymiarowym, 5-osobowym samochodem typu sedan wytwarzany. Pojazd zasilany jest innowacyjnym silnikiem Tesla i jest to trzeci na liście samochód seryjny, który najszybciej przyspiesza.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Tesla (@teslamotors)

Tesla Model X – Przestronny elektryczny samochód sportowy

Zasięg tego pojazdu to 470 km. Tesla Model X jest średniej wielkości, w pełni elektrycznym luksusowym crossoverem. Jest to jedyny w swoim rodzaju pojazd z motylkowymi drzwiami i zasięgiem 470 km.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Tesla (@teslamotors)

Jaguar I-Pace – Elektryczny crossover o eleganckim wyglądzie

Jaguar I-Pace to crossover SUV o eleganckim i bardzo aerodynamicznym kształcie. Od 0 do 100 km / h rozpędza się w 4,5 sekundy i ma zasięg 470 km.

Hyundai Kona – tani SUV elektryczny

Kona to sportowy SUV od Hyundaia, który może rozpędzić się od 0 do 100 km / h w zaledwie 7,6 sekundy. Jego zasięg na jednym ładowaniu to 400 km.

Fot. Vlad Tchompalov/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*